Žene u crnom: Žensko sodišče in feministični pristop k pravici
- Podrobnosti
- Napisal Komunal.org
- Kategorija: Intervjuji
- Objavljeno 26 Oktober 2016
Žene u crnom: Žensko sodišče in feministični pristop k pravici
Ljubljana, Socialni center Rog, 16. 10. 2016
Žene u crnom so ženska mirovniška skupina feministično – antimilitaristične orientacije, ki obstaja že 25 let. Sestavljajo jo ženske s področja bivše Jugoslavije, njihov cilj pa je odpiranje tem, povezanih z zločini nad ženskami v času vojne na področju bivše Jugoslavije.
Women in black (Žene u crnom) is women's feminist antimilitarist peace organisation. Women in black celebrated in this (2016) October 25 years anniversary. The constitution of the organisation are women from ex-Yugoslavia area. Their goal is to open the topics that are connected with the crimes against women in the times of war in ex-Yugoslavia area.
"Bilo kome režimu reći ćemo vladi ne u naše ime. To je tako 25 godina i nemamo razlike, absolutno, da drugačije tretirami ovaj sadašnji, jer je ovaj sadašnji zapravo nastavak ratne politike, samo drugačijim sredstvima. Imamo: "Nedajmo se svojim prevariti" i to so vidovi neposlušnosti svih oblika i vrlo jasan stav protiv militarista, nacionalista, prije svega onih oko sebe onda onih drugih i planetarnih."
„Podržavamo sve muškarce, koji odbijaju, da idu u bilo koji rat,… podržavamo sve muškarce, koji odbijaju, da budu topovsko meso i koji neću, da idu ni u jednu vojnu formaciju. Smatramo, da je sramna pozicija Evrope. Da je to jedna krajno nehumana, eksploatacijska i pokaziva kontinuitet nepravde, pokazuje, da je EU jedna tvrđava kapitala, monetarna unija i da nije osnovana na poštovanju elementarnih načela za koja tvrdi, da ih zastupa.“
„… i kaku su sramne pozicije vlada, ne samo Srbije, nego svih vlada, koje u stvari pokazuju, da je rasizam i ksenofobija i eksploatacija onih, koji su siromašni, ugroženi i obespravljeni jedna konstanta na ovom području.“
Več o dogodku, ki je potekal v Socialnem centru Rog
O organizaciji/abut organisation Žene u crnom